Červenec 2013

LVT ČÁSLAV 2013

26. července 2013 v 10:02 Výcvikové akce a semináře

Ve dnech od třináctého do devatenáctého července proběhl letní výcvikový tábor pořádaný ZKO Poděbrady. Pronajali jsme si cvičák v ZKO Čáslav, kterým tímto také děkuji za jejich ochotu a spolupráci!!
Na tábor se dostavila stejná super parta jako loňský rok. Sjeli jsme se z různých koutů ČR, od Plzně, pochopitelně z Poděbrad, od Kolína, od Prahy ale také až z Moravy. Sluníčko nám opravdu celý týden pěkně přálo a nechtělo a nechtělo alespoň na pár hodin denně zmizet z oblohy.
Jaký byl táborový řád? :-D po ránu se vyjelo v různých skupinkách jak kdo chtěl na stopy. Poté následovala krátký prostor k poslušnosti, venčení, vykoupání v nedalekém Písníku. A pak samozřejmě obídek. Oblíbili jsme si hospodu "U Šneka", kterou jsme si trochu přejmenovali … na hlemejždě. A po obídku dobrá točená zmrzlinka. Ta se stala takovým rituálkem.
Po obídku pro některé velice využívaných dvacet minutek spánku, je pravda, že občas se to protáhlo. Dle počasí se ve čtyři až v šest hodin začínalo kousat. Ve čtvrtek byla taková specialitka- kousání v hospodě. To jsme si všichni náramně užili. Po obranách jsme měli výborné grilovaná kuřata a zahráli jsme si kulečníček.

V pátek jsme už jen tak trochu poklízeli, sjeli na obídek a každý hurá domů. Nás se to tedy doslovně netýkalo. Spinkali jsme pěkně doma a na tábor jen dojížděli. Se Sebíkem hlavně na stopy a trochu té poslušnosti. Co poslušnosti, spíše takového protažení a oprášení, zatím to ještě pořád nešlo tak jak bychom chtěli. A Aronek zase spíše tu obranu, Luky musel být v práci, tak dorazil pěkně po práci a hurá na obranu. Ale i tak jsme si to užili :-)Video z akce ve VIDEOGALERII nebo přímo na Youtube HOSPODA OBRANY, LVT ČÁSLAVČERVENEC 2013

26. července 2013 v 10:00 Novinky

29.7.

Přidány nové fotky SEBASTIAN 3 ROKY

26.7.SEMINÁŘ NA TÉMA PÉČE O POHYBOVÝ APARÁT PSA

25. července 2013 v 20:22 Výcvikové akce a semináře
Druhou červencovou sobotu jsme v půl osmé vyrazili od nás z domova směr Praha. A proč? Velice nás zaujal seminář, který se konal v místní škole psích sportů Pet Center, na téma Péče o pohybový aparát psa. K tomuto tématu a celkově k této problematice u psích sportovců mne přivedla operace páteře mého psa Sebastiana, se kterým se věnuji sportovní kynologii. Sebík měl vyhřezlou meziobratlovou ploténku v bederní části páteře. Jelikož si časopis pes přítel člověka kupuji pravidelně neunikla mi ani nová rubrika s p. Bc. Kateřinou Plačkovou. Velice mě to nadchlo a začala jsem si shánět více informací na toto téma. Chtěla jsem vyzkoušet vše, co by Sebíkovi jeho rekonvalescenci zpříjemnilo a pomohlo mu. Na webových stránkách p. Plačkové jsem si našla, že pořádá i různé semináře na nejrozsáhlejší téma co se týká péče o pohyb psa, masáže, strečink, balanční cvičení.
Dozvěděla jsem se, že pravidelná péče o pohybový aparát psa a vhodně zvolená fyzioterapie zabraňuje a předchází vzniku problémů vznikajících při sportovní zátěži, zmírňuje či dokonce odstraní potíže a také přispívá k rychlejší regeneraci.

Seminář se skládá ze dvou částí - teoretické a praktické.
V té první části, která byla doprovázena powerpointovou prezentací, jsme se dozvěděli, někteří určitě zopakovaly, základy z anatomie, fyziologii svalů, vazů a šlach. Dále jsme si řekli něco o pohybu, co se při něm děje a jak to vše do sebe zapadá. Řekli jsme si několik možností, jak předcházet přetížení a tím se vyhnout vracejícím se problémům při pohybu a zatížení. Při různých sportovních výkonech dochází k přetěžování určitých částí těla, vznikají mikrotraumata, záněty, atd. V postižené části těla vzniká odlehčování a tím pádem k přetěžování nejčastěji protilehlé části těla a k celkové nesouměrnosti v pohybu. Pomalu, ale jistě, dochází k postupné změně pohybového vzorce a to ovlivňuje i kvalitu prováděných výkonů. Jak by měla vypadat příprava sportovně zatíženého psa před výkonem a po výkonu. Toto zahrnuje rozcvičení, zahřátí, strečink, popřípadě sportovní masáž. Představili jsme si jednu základní masážní uvolňovací techniku, která se dá také využít pro psa, který sportuje a slouží k uvolnění přetížených svalů. Posilování, které zahrnuje mobilizační cviky, propriocepci nebo-li uvědomování si vlastního těla, základní zásady provádění při posilování a na co si dát pozor. Péče o jizvu jak po chirurgickém zákroku tak i jizvu ve svalech způsobenou nějakým traumatem či přetížením. A jak takovýmto zraněním pracovat. Jelikož Sebík, jak jsem výše zmínila, je po operaci stal se názornou ukázkou i pro ostatní. Na jeho jizvě bylo krásně poznat kdy je jizva ještě "přirostlá" a je potřeba ji rozmasírovat a pořádně zase zpružnit.
Co mě velice zaujalo je fakt, že pes i když ochrne a nemá zachovanou hlubokou citlivost se pomocí vhodné fyzioterapie dokáže naučit chodit takzvanou spinální chůzí. Tato chůze je uskutečněna díky reflexům vysílaným z nervového centra bederní části míchy.
Celý výklad byl prokládán praktickými cvičeními. Třeba nahmatání nejdůležitějších kloubů na těle vlastního psa, vyzkoušení si výše zmíněné masážní techniky, nejdříve se nám stala obětním beránkem sama paní Katka, na které jsme si masážní hmat rolování mohli vyzkoušet sami a ona nás zkontrolovala zda tento hmat provádíme správně. A až poté jsme si jemné hlazení a rolování vyzkoušeli na našich čtyřrozích kamarádech.

Tak a je to tu, většinou ta zábavnější část seminářů. Alespoň pro mě, neboť je vždy lepší vše vidět a zkusit si i v praxi. Nejdříve nám paní Katka vše ukázala na jednom "dobrovolníkovi" jak správně daný cvik vykonat a mi pak postupně dle již zmíněných bodů jsme si vyzkoušeli na svém pejskovi jak by mělo vypadat jednotlivé rozcvičení před a po výkonu.
Z rozcvičení jsem si vyzkoušeli chůzi, změnu směrů i jejího tempa. Zjistili jsme jak je poměrně těžké přimět psa k uvědomělé a klidné chůzi, při níž se měnilo tempo rychlosti chůze. Pejskové při změně rychlosti přecházeli do klusu nebo chtěli všechno očuchávat a byli velice zvědaví na okolní prostředí. To je náš problém, Sebík a jeho zvědavost J. Dále jsme zkoušeli v chůzi měnit náhle směr do prava, leva či čelem vzad, aby si pejsek uvědomoval i práci zadních nohou. Je pravda, že toto nám šlo už lépe, aby taky ne když to máme nacvičené ze sportovky.
Dále jsme si vyzkoušeli se svými pejsky tzv. propriocepci. V podstatě se jedná o uvědomění si vlastního těla a jeho pohybů. Paní Katka nám postavila takovou malou "opičí" dráhu kde pes měl překovat pomalou chůzí jednotlivé překážky. Správně bylo, když jednotlivé překážky pejsek nepřeskakoval, neshazoval a vyhýbal se tak aby je neshodil. Mobilizační cviky, které zahrnují otáčení hlavy k pravému a levému boku, nahoru a zase naopak mezi packy dolů. Vyvíjení mírného tlaku na psa tak, aby musel zapojit všechny "mini" svaly. Dalo by se to přirovnat k vyvažování rovnováhy na korbě jedoucího nákladního automobilu. Pes by se správně u tohoto cvičení neměl opírat o psovoda či dělat přešlapy a úšlapy. Tyto cviky se dají trénovat i na vhodných balančních pomůckách, jako jsou velké gymnastické míče či speciální čočky.

A postupně jsem se dostávali k závěru semináře, kde nás čekalo ještě seznámení s základními strečinkovými cviky předních i zadních končetin, krku a břicha. Důležité u strečinku je, a mnoho lidí na to zapomíná, že by se měl provádět na dobře zahřátém těle. Proto je lepší strečink provádět po výkonu. Po celou dobu praktického cvičení paní Katka mezi námi chodila a kontrolovala zda jednotlivé cviky provádíme správně, popřípadě náš opravovala.
Semináře se zůčastnila poměrně rozmanitá paleta plemen psů.V nejmenších řadách zastoupena kavalírkem, pyrenejským psíkem přes středního knírače, až po ty větší plemena jako je zlatý retríver či německý ovčák. Je pravda, že nejvíce zde zastoupené plemeno byla border kolie. A nejen z řad plemen ale i z řad psích sportů zde bylo zastoupeno více odvětví a to agility, sportovní kynologie, lovecký výcvik nebo jen tak pro udržení kondice psího miláčka či z profesionálního hlediska. Celkem se kurzu účastnilo osm nadšenců pro toto téma. Byl zde pejsek co měl resekované obě kyčle, v momentální době pracují na nasvalení a srovnání zad, až budou mít vše v pořádku, vrátí se zpět k agility.
Tak a v září se chystáme na seminář zaměřený na balanční cvičení na míčích s názvem "Hop na balon". Ten se bude konat sedmého září opět ve škole psích sportů Pet Center.
Musím říci, že seminář splnil mé očekávání. Co splnil spíše překonal. Bylo to super a hodně jsme se dozvěděli a máme na čem pracovat!Foto ke shlédnutí od Žanety Drahokoupilové ZDE , mockrát děkuji za poskytnutí fotek. Moje fotky ZDE na rajčeti

SEMINÁŘ S TOBIASEM OLEYNIKEM ANEB STEP BY STEP

4. července 2013 v 20:41 Výcvikové akce a semináře

Přišla polovina měsíce června a s ním i seminář, na který jsem se už dlouho těšila. Druhá část semináře se známým německým trenérem ve sportovní kynologii, Tobiasem Oleynikem.
A kdo vlastně Tobias je a jak se ke kynologii dostal?
Tobias Oleynik se cvičením začal ve 13 letech v zeleném srdci Německa, v Durynsku. Již jako mladý se účastnil mistrovství mládeže. V roce 2002 nastal zlom v jeho výcviku, kdy se setkal poprvé s Bard Bellonem, ten se pro něj stal velkým rádcem. Od roku 2006 v Kolíně nad Rýnem vede SV OH Köln-Poll, spolu s dalšími osobnostmi německé sportovní kynologie jako je Jogi Zank, Birgit Baier a Jenny Seefeld.
Mezi jeho největší úspěchy patří:
Junior Champion 2003 LG 17
DJJM Place 3/2003
BSP Místo 8/2003
LG-FCI 05 Místo 2/2011
Vítěz FCI 2011 Federální
Místopředseda Národní vítěz 2011
7 Umístěte WUSV 2001
Nejlepší z UO WUSV mistrovství světa s 98 P
Vice World Team Champion 2011


Tento známý kynolog navštívil Českou republiku již po druhé s druhým dílem svého semináře. Poprvé zde byl na podzim roku 2012 s neméně úspěšným prvním dílem své kynologické filozofie, který se prezentoval pod názvem "základní seminář - cukr a bič". Oba dva díly semináře jsou směs teorie a praxe. Vždy jsou dvoudenní. Vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé kynology, kteří se chtějí zdokonalit ve svých znalostech a nebojí se přičuchnout k něčemu novému. Absolvování druhého dílu semináře je podmíněna účastí na prvním, již výše zmíněném, díle. Semináře jsou zaměřené na poslušnost, tedy oddíl B. Částečně jsme se dostali i k řešení problémů s poslušností na obraně. A právě z druhého dílu seminářů s výstižným názvem "krok za krokem" vám přináším tento článek.
Na tuto akci se sjelo dvacepět účastnících se kynologů nejen z české ale i slovenské republiky. Řekla bych, že nás byl plný počet J Nejvíce zastoupené plemeno byl německý ovčák- jak jinak také J, dále pak po jednom kousku od belgického ovčáka malinois, briarda a bernského salašnického psa. Věková hranice psíků byla také poměrně rozmanitá, od malých tříměsíčních štěňátek po dospělé závodní psy či psi před zkouškou. Tak jsme si krásně mohli na jednotlivých věkových kategoriích ukázat krásně "krok za krokem" jak postupovat v určité části výcviku.


Seminář se konal ve výcvikovém areálu Dogcenter Ajax ve Volenicích. Kde bylo možné se i ubytovat a zajistit si jídlo.Každý z psovodů mohl mít s sebou svého psa, se kterým názorně předvedl co je jejich problém a došlo k ukázce nápravy. Po celý seminář nám počasí opravdu přálo, slunko pěkně hřálo celý víkend.
Jelikož mohu porovnávat, tento díl je více orientován na praxi prováděných cviků. Ukázali jsme si krok za krokem metodiku učení jednotlivých cviků. Je hodně zaměřen na přípravu psa před zkouškou či závodem, upevnění tzv. výcvikové pyramidy. Spousta z nás je mistrem při využívání pomůcek, ale málo kdo je dokáže také odbourat- jak pravil Tobias. Seminář si klade za cíl jednoducho a srozumitelnou cestou tohoto dosáhnout.
A vůbec jak to vše probíhalo? Ráno, po příjezdu všech účastníků proběhlo zahájení semináře. Tobias v začátku připomněl základní body z prvního semináře a myslím, že i následně se připomínaly i v průběhu výkladu. Pak jsme se přesunuly ven. Zopakovali jsme si, jak funguje, a z čeho se skládá "koláč" výcvikového procesu. Velice důležitá je důslednost, správné načasování, trpělivost a mít psa pořád pod kontrolou. Tobias vede svůj výcvik podle takzvaného systému NE-PO-PO. Což znamená, použiji negativní - pozitivní - pozitivní motivaci. U negativní motivace je velice důležitá síla jejího působení. Dám příklad. Když psa učím povel "sedni". Předpokládám, že pes zná kontaktní body z předchozí přípravy. Vydám povel "sedni", pejskovi začnu působit rukou na bedra - negativní motivace. Pes dosedne, já přestanu vyvíjet tlak na pejskův zadek- pozitivní odměna a klik klikrem či ústní pochvala a odměna - pozitivní motivace. Pes se musí naučit a pochopit, jak zastavit malé nepříjemné pocity - poklepání na kontaktní bod, později mírný tah vodítkem.

Dále jsme si ukázaly jednotlivé kroky při procesu učení od štěněte po dospělého zkouškového či závodního psa. Proces učení probíhá v klidu a bez velké motivace. Tobias používá k práci se psem hodně pomůcek. Na malém štěněti německého ovčáka nám předvedl jak začít s prácí v pozičním boxu na stole, jak pejska "rozežrat", jak začít a pracovat na kontaktních bodech a správně vymezit štěněti prostor v pozičním boxu. Jak jsem se na vlastní oči přesvědčili, štěňata jsou v tomto velice vnímavá a učenlivá. Pak pomalu přesouvá poziční box na zem, kde plní stejnou funkci. A dále postupem času se box odstraňuje úplně. Pro tuto činnost se nám propůjčilo odrostlejším štěně briarda "Félix" (zúčastnění vědí :-)). Zde se pejsek učil správnou polohu u nohy pomocí pozičního boxu, vodítka a klikru. Hodně preferuje klikr, je to stejný a neměnný zvuk. Pro psa snadněji čitelné než vaše ústní pochvala, která se mění podle nálady, jakou máte. Černo- bílé, ne růžové … chápete :-D A je to tu, první krůčky ze základního postoje u nohy. Jak pokračovat krok za krokem abychom dosáhli špičkové chůze, kde se dělají nejčastější chyby jak v trestání tak i odměňování.
Ve všech fázích výcviku a stupni vycvičenosti je velice důležité udržovat rovnováhu mezi motivací a koncentrací. Jednotlivé přechody jsou provedeny pod známým "Pavlovým nebo-li podmíněným reflexem". Vždy něco nového předchází starému. Schválně navodí situaci, aby pes udělal chybu a on mu mohl vysvětlit, že tak je to špatně. Utvrzuje ho v stálé koncentraci. Ze začátku po psovi nechce rychlost, a i motorika pohybu bude špatná, ale časem se vše naučí, pochopí a zdokonalí.
A tím skončil první den semináře. Ten jsme zakončili na večeři, kterou jsme si mohli objednat v místní kuchyni.

Začátek druhého dne pokračoval tam, kde včera skončil. Tedy chůzi u nohy, která se tento den rozvedla o jednotlivé obraty a následně i polohy za chůze. U obratu čelem vzad za chůze nám dokázal na jednom německém ovčákovi, že je velice důležité, aby pejsek uměl otočku nejdříve pomalu na místě a pak se může převést do chůze v plné rychlosti (viz jak jsem psala výše). Odložení a to tedy do sedu, lehu i stoje a problémy s nimi spojené. Jako je časté ohlížení, ne plná koncentrace na psovoda. Dále jsme se dostali k metodice provádění aportů. Nakonec přišla vysílačka. Problém s útěkem z dlouhodobého odložení za aportem druhého psa. Tobias nám i názorně ukázal na německé ovčaňdě jednoduchou cestu jak postupovat a fenku utvrdit v odložení i přes její chtivost po odhozeném aportu druhého psovoda.
Jak se dá změnit výcvikový proces. Jedná se o cestu, u které musíme mít vekou trpělivost, protože bod zlomu přichází většinou později, ale výsledek pak stojí za to. V závěru celých dvou dnů jsme si řekli také o poslušnosti na obraně. Problém s povelem pust, a jak jednoduše naučit chůzi při zadním doprovodu. Zopakovali jsme si takzvanou výcvikovou pyramidu a jaké by měli být její základní pravidla pro úspěšný výcvik.
Na seminář jsem se rozhodla jet, protože první díl se mi velice líbil, zaujal mě celý výcvikový proces a chtěla jsem si doplnit znalosti. A vyplatilo se, seminář mne určitě nezklamal. Bylo to po všech stránkách úžasný. Pro mě tedy hlavně v obsahu semináře, přístupu Tobiase. Je strašně ochotný vše znovu vysvětlit. Jeho názorné ukázky a řešení konkrétních problémů na účastnících ze zástupu psovodů a následně i na psích kamarádech. Velice mne zaujal Tobiasův přístup a propracovanost daného systému. Nechává psa "dozrát" a netrestá ho za něco, co ještě pes podle něj nemohl pochopit. Naopak snaží se mu pomoci a udělá krok zpět. A to je kámen úrazu podle jeho zkušeností u ostatních psovodů, kteří na psa začínají moc brzo tlačit.Pokud vás, tak jako mne před necelým rokem, tento seminář zaujal, a chtěli byste se na vlastní kůži přesvědčit jaké to je, neváhejte…
Znovu se první díl tohoto semináře, tedy "cukr a bič" uskuteční 25.-26.1.2014 (více na www.petrasenova.cz). Dále se připravuje výcvikové víkendy přímo s Tobiasem zaměřené jen na poslušnost a práci s vaším psem. A to v termínech 25.-27.11.2013 a 28.-30.11.2013. více na www.simire.wbs.cz. Tento výcvikový víkend je hlavně pro ty co absolvovaly jeden či oba semináře nebo cvičí stejným stylem jako Tobias.
Tak doufám, že se vám článek líbil a třeba vás i v něčem inspiroval :-)

Foto z akce ZDE, za fotky děkuji Petře Frústové

SEMINÁŘ S RNDR. FRANTIŠKEM ŠUSTOU

4. července 2013 v 20:40 Výcvikové akce a semináře

Třetí dubnovou neděli jsme se zúčastnili semináře s panem RNDr. Františkem Šustou. Seminář nám doporučila kamarádka a musím říct, že nezklamal. Byl zaměřený na pozitivní posilování při výcviku a výchově zvířat a jak do učení zapojit klikr.
Pan František Šusta je velice známí trenér zvířat, píši záměrně zvířat. Do jeho řad vycvičených živočichů z mála nepatří jenom psi, je trenérem v pražské zoologické zahradě. Je i autorem mnohých odborných a popularizačních článků. Získal několik mezinárodních ocenění od Animal Behavior Management Aliance.
Seminář byl jednodenní a konal se v Praze v kynologickém areálu Rychety. Byla zde možnost si koupit jak občerstvení tak i oběd.
Pozitivní posilování je věda, která se zabývá výcvikem zvířat pozitivní cestou. Nepoužívám ani trest ani hladovění. Dalo by se to přirovnat k rozdílu mezi vrcholovým sportovcem, který má svého trenéra a prostřednictvím jeho chce dosáhnout svého cíle- např. vítězství na olympiádě ve své disciplíně. A vojákovi na buzer place, který si tuto činnost nevybral a musí jen poslouchat rozkazy svého velitele. Pokud neuposlechne bude potrestán. Znamená to tedy, že psa to určitého chování nenutím, ale nechám ho ať na to přijde sám, a pak ho odměním. Časem začne na tom mít větší zájem než já a bude třeba své chování i nabízet.
Nejčastěji při výcviku používám takzvaný klikr, pomůcku kterou jistě mnozí z vás znáte. Jedná se o krabičku s plíškem, který když zmáčknu tak klikne. Pro psa je to snadnější a čitelnější než naše ústní pochvala . Když se návaznost jednotlivých cviků vysvětlí pak se už nepoužívá.
Jak se dá vytvořit požadované chování pomocí této metody? Jsou dvě možnosti: zachycením, to znamená, že podporuju již existující přirozené chování. A druhým je tvarování, u než pomalými kroky rozvíjím chování do určité míry. Využívá se pro složitější a zcela nepřirozené chování.
Dále jsem si představili target. Je to také pomůcka sloužící k tomu že zvíře se jí má určitou částí těla dotknout a vyčkat v té pozici dokud jej neodvolám. Muže jím být dlaň, laser, magnetické pole, atd… používá se třeba při ošetřování zvířat v ZOO.
Pak následovala velice zajímavá kapitola o tom jak odnaučit zvíře pro nás nechtěné chování. Většina těchto chování je problémových jen pro nás, pro zvíře je to jeho součástí. Dá se to řešit tím, že dám špatnému chování povel nebo podporujeme neslučitelné chování.
Řekli jsme si jak je důležitý rytmus práce a správná motivace, že existují takzvané posilovače, měli by jsme si dát pozor na nevědomky udělané tresty, tzn. Naše chování, které si zvíře může vyložit jako trest. A hlavně by měl být stanovený určitý plán. A jak pracovat se skupinou zvířat. U tohoto výcviku musím dodržovat vnitřní vztahy mezi zvířaty a rozlišit kdo je vůdce a kdo dominátor.

Byl to velice zajímavý seminář, který nám také hodně přinesl. Jelikož začínáme pracovat s klikrem, velice nám většinu otázek osvětlil a vysvětlil princim práce s klikrem.